Paieška
lt en

Deklaruojant pasėlius bus ir naujovių, ir painiavos

2023-04-05
Deklaruojant pasėlius bus ir naujovių, ir painiavos

Balandžio 17 dieną prasidės žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas, kuris tęsis iki birželio 20 dienos. Pavėlavusieji deklaracijas dar galės pateikti iki birželio 30 dienos, bet kiekviena pavėluota darbo diena išmokas sumažins 1 procentu.

Šių metų deklaravimo tvarkoje yra daug naujovių, pats deklaravimas tapo sudėtingesniu, o išmokų gavimo sąlygose nemažai painiavos. Todėl žemdirbiai turėtų paskubėti deklaracijas pateikti kuo anksčiau, kad būtų išvengta klaidų ir nesusipratimų. Juk norint gauti priklausančias išmokas būtina laiku pateikti visus reikalavimus atitinkančią deklaraciją.

Pasikeitė ir išmokų dydis. Beje, nemaža dalimi jų priklausys nuo kiekvieno ūkininko prisiimtų įsipareigojimų ir sugebėjimų juos vykdyti.

Valdymo reikalavimų pokyčiai

Jei už praėjusius metus ūkininko gauta bendra tiesioginių išmokų suma yra ne didesnė kaip 5000 eurų, jis savaime laikomas aktyviu ūkininku.

Ūkininkai, už praėjusius metus gavę didesnę negu 5000 eurų bendrą tiesioginių išmokų sumą, bus aktyvūs, jei atitiks bent vieną iš šių kriterijų:

  • ūkis registruotas Ūkininkų ūkių registre;
  • pagrindinė ekonominė veikla yra žemės ūkis;
  • ūkio valdoje turi bent vieną sąlyginį gyvūną (SG);
  • turi registruotos žemės ūkio technikos.

Bazinė išmoka – 81 euras – mokama, jei bus laikomasi visų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) ir žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų (VR).

Naujajame laikotarpyje Valdymo reikalavimų sumažėjo nuo 13 iki 11: juose nebeliko Ūkinių gyvūnų registravimo ir ženklinimo reikalavimų bei reikalavimų dėl užkrečiamų ligų. Tačiau pasipildė vandentvarkos ir pesticidų naudojimo direktyvos.

Jei žemdirbys iš vieno paviršinio vandens telkinio per parą išgauna 100 kub. m. ar daugiu vandens, jis privalo turėti LR vandens įstatyme nurodytą leidimą. Leidimo nereikia, jei vanduo išgaunamas iš ūkininko valdoje esančio nepratekamo dirbtinio vandens telkinio.

Žemės ūkio valdoje esantis ir naudojamas požeminio vandens gręžinys privalo turėti gręžinio pasą, registruotą Žemės gelmių registre. Išimtis taikoma, jei yra pradėta vandens gręžinio įteisinimo ar likvidavimo procedūra.

Per metus į dirvą patenkančio azoto (tręšiant mėšlu, srutomis ir ganant gyvulius) kiekis negali viršyti 170 kg/ha.

Jei per kalendorinius metus mėšlu ar srutomis tręšiama 30 ha ir daugiau, reikia turėti pagal nustatytus reikalavimus parengtą tręšimo planą. Draudžiama tręšti šaltuoju metų laikotarpiu, mėšlą ir srutas įterpti arba skleisti ant įšalusios, įmirkusios, užtvindytos, apsnigtos žemės.

Draudžiama skystąjį mėšlą ir srutas skleisti arčiau kaip 3 metrai iki melioracijos griovių viršutinių briaunų.

Jei žemės ūkio valdoje yra naudojami augalų apsaugos produktai, privaloma pildyti jų naudojimo apskaitos žurnalą. Jei ūkyje augalų apsaugos produktais apdorojama 200 ha ir daugiau, nuo 2023 metų privaloma pildyti elektroninį žurnalą. Jį būtina užpildyti per 15 dienų nuo augalų apsaugos produktų panaudojimo.

Be paminėtųjų išlieka ir visi ankstesni reikalavimai dėl augalų apsaugos produktų laikymo, jų pakuočių tvarkymo ir pan. Taip pat išlieka visi Ūkinių gyvūnų gerovės reikalavimai.

Reikalavimų padaugėjo, bet įsigaliojo dar ne visi

Vietoj iki šiol buvusių septynių Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų numatomi devyni, bet šiemet įsigaliojo tik penki, o keturi kol kas yra atidėti. Nebelieka žalinimo sąvokos, nes jis tampa GAAB dalimi.

Pagal GAAB reikalavimus, leidžiamas ne didesnis kaip 5 proc. daugiamečių pievų ploto sumažėjimas (lyginant su 2018 m.). Draudžiama deginti ražienas.

Pievas, žolinius azotą kaupiančius augalus, sodų ir uogynų tarpueilius kasmet bent kartą  būtina nušienauti iki rugsėjo 1 d. Nupjauta žolė turi būti sutvarkyta – išvežta iš lauko arba supresuota, arba šienas sudėtas į kūgius. Jei vienam hektarui tenka mažiau kaip 0,3 sąlyginio gyvulio (SG), 30 proc. deklaruoto ploto žolę galima smulkinti.

Painus yra 4-asis GAAB reikalavimas, kalbantis apie paviršinių vandens telkinių apsaugą – dalis jo punktų įsigaliojo nuo šių metų pradžios, dalis pradės galioti nuo rudens.

Mažiausias vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos plotis privalo būti 3 m. Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų plotis yra numatytas Aplinkos ministro patvirtintame šių juostų nustatymo tvarkos apraše. Šiuo metu vyksta derybos su Aplinkos ministerija dėl sąlygų švelninimo.

Nuo 2024 m. prie melioracijos griovių, nuo griovio šlaito viršaus, privalo būti paliekamas 3 m. pločio pagriovys su žoline danga. Tad sėti vasarines kultūras tokiose  vietose šiemet dar galima, bet nuėmus derlių, jau turės būti paliktos minėtos apsauginės juostos.

Naujas GAAB reikalavimas – dirvos apsauga jautriausiu periodu.

Ūkininkai, deklaruojantys iki 50 ha, turi užtikrinti, kad kiekvienais metais nuo gruodžio 1 d. iki kovo 15 d. 50 proc. deklaruotos ariamos žemės, sodų, ir uogynų ploto bus su minimali danga, o ūkininkai, kurie deklaruoja daugiau kaip 50 ha, tokią dangą turi užtikrinti 65 proc. ariamos žemės, sodų ir uogynų ploto. Minimaliai dangai numatytas plotas gali būti apsėtas žieminėmis kultūromis, paliktos ražienos arba tarpinių augalų liekanos. Deklaruotuose plotuose su augaline danga ar augalų liekanomis minėtu laikotarpiu dirbti žemę draudžiama.

Juodąjį pūdymą iki kiekvienų metų spalio 1 d. būtina apsėti arba apsodinti žemės ūkio augalais.

Dar vienas naujas reikalavimas – augalų kaita.

Tas pats pasėlis tame pačiame lauke negali būti auginamas ilgiau nei vienerius metus. Yra viena išimtis: tas pats pasėlis tame pačiame lauke gali būti auginamas ir dvejus metus iš eilės, jei pirmais metais tame plote bus auginami ir posėliniai augalai. Po pagrindinės kultūros derliaus nuėmimo pasėtas posėlis turi būti nepertraukiamai išlaikomas mažiausiai 6 savaites.

Nors rašoma, kad reikalavimas dėl augalų kaitos netaikomas ūkiams, kurie deklaruoja iki 10 ha. ariamos žemės, tačiau tokiu atveju būtų neįvykdytas kitas, anksčiau minėtas reikalavimas dėl minimalios dangos. Ir tai tik vienas galimos painiavos pavyzdys...

Apie kitas išmokas ir sąlygas joms gauti – kitame straipsnyje.

Žemės ūkio skyriaus ir žurnalistės Z. Magelinskienės informacija

Dalintis Facebook